01

DIETA SPORTOWA

01

lipiecNie każda dieta jest dla sportowca

Detoks to mit

Osoby zwracające uwagę na zdrowe odżywianie, wcześniej czy później natykają się na dietę służącą detoksykacji organizmu. Jest ona polecana jako antidotum na gromadzone w organizmie toksyny i resztki niezdrowego jedzenia. Najczęściej polega na radykalnej zmianie nawyków żywieniowych na kilka dni, np. piciu jedynie soków owocowych.

Mimo zapewnień specjalistów od diet detoksykacyjnych, przynoszą one jednak więcej szkody niż pożytku.

Przede wszystkim, niedostarczanie organizmowi wystarczającej ilości białek, tłuszczy, witamin i minerałów odbija się na zdrowiu.

Brak tego „paliwa” na treningu sprawi, że mięśnie będą zmęczone i nie będą pracowały tak jak powinny. W sytuacji gdy brakuje energii organizm przestawia się bowiem na spalanie białek, które są głównym budulcem tkanki mięśniowej. Efekt - łatwo sobie wyobrazić. Na detoksie można stracić co najwyżej trochę mięśni zamiast obiecanego tłuszczu.

Osoby stosujące detoks żeby schudnąć również nie powinny liczyć na spektakularne rezultaty. Każde odchudzanie jest procesem długotrwałym, bo tylko taka utrata wagi gwarantuje utrzymanie efektów diety. Powstrzymanie się od jedzenia przez kilka dni przynosi co najwyżej efekt jo-jo. Najpierw waga leci w dół, by potem powrócić z dodatkowymi kilogramami.

Jeżeli doda się do tego koszty takich diet, kiepskie samopoczucie oraz zmęczenie, spowodowane głodzeniem organizmu, wybór jest prosty.

Pozwól swojemu organizmowi oczyszczać się samodzielnie. W większości przypadków wystarczy niewielka zmiana nawyków żywieniowych (więcej warzyw i owoców), by poczuć różnicę.


źródło: http://www.runnersworld.com/nutrition/5-reasons-you-should-never-go-on-a-juice-cleanse-or-detox-diet

Udostępnij na:

Lorem ipsum

No one rejects dislikes or avoids pleasure itself because it is pleasure but because those who do not know how to pursue pleasure rationally encounter consequenc.Itself because it is pleasure but because those who do not know how to pursue pleasure rationally encounter consequence.

No one rejects dislikes or avoids pleasure itself because it is pleasure but because those who do not know how to pursue pleasure rationally encounter consequence.

Autor

Bartosz Łączka

Pasjonat kolarstwa szosowego. Triathlonista z 4 letnim stażem. Od 3 lat instruktor spinningu. Bartek szlifował wiedzę z zakresu wychowania fizycznego na Poznańskim AWF-ie. Doradza zawodnikom zarówno w kwestiach właściwego treningu, jak również w kwestiach sprzętu. Swoją życiową pasję, jaką jest sport łączy z pracą zawodową. Jako trener najbardziej ceni sobie możliwość pracy z ludźmi. Wyznaje zasadę „ nie liczy się intensywność i długość, lecz jakość treningu!”