01

Triathlon

01

WrzesieńJak znaleźć dobrego trenera?

Jak znaleźć dobrego trenera?

Decyzja zapadła - rezygnujesz z samodzielnego prowadzenia swoich treningów i oddajesz się pod opiekę profesjonalnego trenera kolarstwa, triathlonu czy biegania. I tu pojawia się zazwyczaj problem jak z wielu ofert dostępnych na rynku wybrać tego najlepszego coacha, który doprowadzi cię do sukcesów sportowych? Krótki poradnik poniżej.

Trener - zakres obowiązków
Jednym z podstawowych zadań trenera jest opracowanie indywidualnego planu treningowego dla osób na każdym etapie zaawansowania.
Jednak każdy, nawet najlepszy plan treningowy, jest bezużyteczny jeżeli nie jest analizowany, a samodzielna analiza może nie być kompletna. Gdy patrzymy subiektywnie, umykają nam niektóre drobiazgi wpływające na całokształt.
Trener pomoże te drobiazgi odkryć, przyglądnie się z boku technice, wskaże słabsze strony do wytrenowania, wyjaśni zachowania organizmu. Wielu osobom brakuje takiego feedbacku, co sprawia że nie mogą się rozwijać.
Znajdź więc takiego trenera, który regularnie będzie komentował twoje osiągi treningowe i wspierał cię w realizacji planu.

Praktycy poszukiwani!
Wybierając trenera warto zainteresować się jego sukcesami i osiągnięciami. Czy osoby, które trenował w przeszłości osiągnęły zamierzone cele? Czy specjalizuje się w konkretnych dyscyplinach? Czy sam ma doświadczenie sportowe, startował w zawodach, wie „czym się to je?”. Sama wiedza teoretyczna - z całym szacunkiem dla teorii - niestety nie wystarczy.

Mentoring i wsparcie
Trener to nie tylko osoba, która napisze plan treningowy, ale również mentor, który pomoże osiągnąć sukces i będzie prowadzić zawodnika przez cały okres współpracy. Powinien wykazać się cierpliwością i mieć czas, by odpowiedzieć na wątpliwości i pytania dotyczące treningu. Lepiej unikać specjalistów, którzy na pytania zawodnika odpowiadają „bo tak”, albo „bo ja jestem trenerem i tak ustaliłem”. Trening sportowy to nie przedszkole. Tutaj autorytet buduje się dobrą współpracą i trafionym decyzjami.

Przed wyborem spotkaj się z trenerem, porozmawiaj z nim, opowiedz o swoich oczekiwaniach odnośnie wyników i sposobu pracy. Ustalcie formę komunikacji, która będzie ci odpowiadała. Potrzebujesz większego wsparcia i codziennej motywacji, czy może krótkiego feedbacku co kilka dni? Im więcej szczegółów ustalisz na początku, tym większa szansa na pozytywne efekty współpracy.


Których serdecznie ci życzymy!


źródło: Velocity

Udostępnij na:

Velocity Warsztat Treningu

Velocity: Warsztat Treningu to unikatowa idea holistycznego rozwoju sportowego dla kolarzy, biegaczy i trathlonistów. Velocity oferuje kompleksowe wsparcie każdemu poszukującemu efektywnego i bezpiecznego rozwoju fizycznego oraz stałych postępów treningowych. Unikalny w skali świata program szkolenia i opieki nad zawodnikami Velocity opiera się na kilku niezmiernie ważnych dla nas założeniach:

W Velocity każda decyzja poprzedzona jest gruntowną analizą stanu aktualnego. Dotyczy to zarówno doboru ćwiczeń do treningu kondycyjnego i funkcjonalnego, jak i programów szkoleń oraz diety. Jedną z tajemnic sukcesu Velocity jest system wymiany informacji między specjalistami zajmującymi się każdym z zawodników. Takie działanie umożliwia modyfikacje treningu umożliwiające osiąganie celów w sposób szybszy, efektywniejszy i bezpieczniejszy, niż w przypadku indywidualnych porad. Możesz być pewien, że w Velocity jesteś w dobrych rękach!

Autor

Agata Adamczyk

Pasjonatka kolarstwa górskiego i leśnych ścieżek.W młodości trenowała lekką atletykę, obecnie każdą wolną chwilę spędza na rowerze, przemierzając bezdroża i asfalty. Od lat startuje w zawodach kolarskich dla amatorów, w szczególności w maratonach MTB i imprezach na orientację (MTBO, RJnO). Lubi długodystansowe jazdy i rowerowe podróże z sakwami.