02

Bieganie

Velocity Training System

lipiecPo co zatrudniać trenera?

Co dwie głowy to nie jedna

W Internecie roi się od przykładowych planów treningowych, a półki w księgarniach pełne są poradników jak zacząć biegać, pływać i wygrać maraton w 2 tygodnie. Po co więc zatrudniać profesjonalnego trenera, jeżeli wystarczy kilka kliknięć w Google’ach by zacząć swoją przygodę ze sportem? Jeżeli zastanawiacie się nad tym, to przeczytajcie poniższy tekst.

Indywidualny plan treningowy

Dobrze ustalony i dopasowany plan treningowy to więcej niż połowa sukcesu.

Dostępne w Internecie kalendarze przygotowania do zawodów to tylko przykładowe harmonogramy. Nie wiadomo dla kogo były robione (kobiet, mężczyzn?), na jakim poziomie zaawansowania i wytrenowania (początkujący czy profesjonaliści?). Ich uniwersalność jest jednocześnie ich największą wadą. Zbudowanie własnego na takiej podstawie wymaga bowiem dużej wiedzy o anatomii, biomechanice, psychologii sportu i dietetyce. Mało który początkujący sportowiec może się takową pochwalić.

Zatrudniając trenera nie tylko otrzymamy plan treningów dopasowany dokładnie do naszych możliwości fizycznych i czasowych (uwzględniający również inne, codzienne aktywności).

Osobom początkującym trener pomoże dobrać odpowiednią dietę i suplementację. Będzie obserwował postępy i dostosowywał obciążenia treningowe do możliwości organizmu.

Osoby zaawansowane skorzystają na nowych metodach treningu, regularnym monitorowaniu postępów i feedbacku. Trener podpowie co zmienić w aktywnościach i zwróci uwagę na popełniane błędy.

Co ważne, każdy trener będzie na bieżąco monitorował realizację, przebieg i efekty ćwiczeń; pomoże określić mocne strony i skupi się na poprawie tych słabszych. A w razie potrzeby dostosuje cały plan do zmiennych okoliczności (np. urlopu, choroby lub delegacji).

Motywacja

Drugim atutem jest dołączenie do społeczności osób trenujących i lepsza motywacja do podejmowania wysiłku. Praca z trenerem pozwala nawiązać wiele kontaktów z innymi zawodnikami. Jeżeli szukasz motywacji do regularnego podejmowania wysiłku i kompana do jazdy lub biegania, tak znajdziesz go z łatwością.

Wiele osób ceni sobie również bycie członkiem klubów lub organizacji sportowych, występowanie z koszulkach z logo, ściganie się dla swojej drużyny. To świetny czynnik motywujący, na który nie mogą liczyć samodzielnie trenujący amatorzy.

Praca z trenerem motywuje również na innej płaszczyźnie. Trudniej zrezygnować z treningu, gdy wiemy, że jest on monitorowany przez inną osobę, która będzie pytała o rezultaty. Trener oczywiście nie powinien być nadzorcą, którego wszyscy się boją (partnerskie relacje dają znacznie lepsze efekty), ale już sam fakt konieczności wytłumaczenia powodów rezygnacji z treningu (a te często bywają błahe, np. lenistwo…) motywuje do jego wykonania.

Nie tylko dla początkujących

Krótko mówiąc, trenera warto zatrudnić ze względu na jego wiedzę i doświadczenie, którego często brak zawodnikom. Nie każdy z nas studiował anatomię i dietetykę, a porady z Internetu są - nie oszukujmy się - nie zawsze zgodne z prawdą i dobre dla naszego organizmu.

Podobnie jak samochód oddajemy do zaprzyjaźnionego warsztatu by działał bez zarzutu, tak i swój organizm powierzmy w osobom, które dobrze się znają na jego funkcjonowaniu. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać.


źródło: http://triathlete-europe.competitor.com/2016/07/04/elements-of-athlete-success-employing-a-coach

Udostępnij na:

Lorem ipsum

No one rejects dislikes or avoids pleasure itself because it is pleasure but because those who do not know how to pursue pleasure rationally encounter consequenc.Itself because it is pleasure but because those who do not know how to pursue pleasure rationally encounter consequence.

No one rejects dislikes or avoids pleasure itself because it is pleasure but because those who do not know how to pursue pleasure rationally encounter consequence.

Autor

Bartek Łączka

Pasjonat kolarstwa szosowego. Triathlonista z 4 letnim stażem. Od 3 lat instruktor spinningu. Bartek szlifował wiedzę z zakresu wychowania fizycznego na Poznańskim AWF-ie. Doradza zawodnikom zarówno w kwestiach właściwego treningu, jak również w kwestiach sprzętu. Swoją życiową pasję, jaką jest sport łączy z pracą zawodową. Jako trener najbardziej ceni sobie możliwość pracy z ludźmi. Wyznaje zasadę „ nie liczy się intensywność i długość, lecz jakość treningu!”