03

Motywacja

KIEDY SAM TRENING TO NIE WSZYSTKO

01

SierpieńPrzetrenowanie- jak rozpoznać i przeciwdziałać

Czy to już przetrenowanie?

Kolejny podbieg nie chce „wejść”? Masz wrażenie, że twoje ciało odmawia współpracy - czujesz się zmęczony/a, zniechęcony/a, bez sił? Jeżeli to tylko jednodniowa niedyspozycja nie ma powodów do obaw - wystarczy dzień, dwa dni wolnego by wszystko wróciło do normalnego rytmu. Jednak jeżeli takie objawy utrzymują się dłużej może to świadczyć o przetrenowaniu.
Czym jest przetrenowanie?

Przetrenowanie pojawia się wtedy, gdy organizm poddawany jest zbyt dużym obciążeniom bez wystarczającego czasu na regenerację. Często można się z nim spotkać u początkujących sportowców, którzy chcą „więcej, dalej i szybciej”, nie zwracając uwagi na pierwsze symptomy chronicznego zmęczenia.

W codziennym rytmie łatwo je przeoczyć. Najczęściej pojawiającymi się objawami są problemy z motywacją (apatia, niechęć do treningu, ogólne poczucie zmęczenia, senność), niestabilność emocjonalna (rozdrażnienie, łatwe wpadanie w gniew, irytacja) oraz problemy z motoryką i układem mięśniowym (problemy z koordynacją, poczucie słabości, szybkie męczenie się mięśni).

Niektóre dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. zaburzenia metabolizmu, biegunka, nadmierny apetyt lub jego brak) oraz zmiana wagi również mogą świadczyć o przetrenowaniu. Częstym wskaźnikiem nadmiernego obciążenia organizmu jest brak postępów w treningu, a nawet pogarszanie się osiąganych wyników.

Jak zdiagnozować przetrenowanie?

Jednym z najprostszych sposobów jest wsłuchanie się w swój organizm lub zasięgnięcie rady trenera. Pomocna będzie analiza aktywności z ostatnich tygodni pod kątem czasu przeznaczonego na regenerację organizmu. Czy było go wystarczają dużo wobec narzucanych obciążeń treningowych? Czy inne obowiązki (praca, rodzina) nie były zbyt męczące i czasochłonne?

Dobrym miernikiem są również jakiekolwiek zmiany tętna spoczynkowego. Przy przetrenowaniu układu współczulnego tętno spoczynkowe ulega podwyższeniu (rośnie ciśnienie krwi), a gdy zbyt obciążony jest układ przywspółczulny - tętno spoczynkowe spada. W tym drugim przypadku znacznie trudniej osiągnąć wysokie tętno podczas treningu.

Przetrenowanie - co robić?

Jedynym lekarstwem na przetrenowanie jest odpoczynek - organizm musi mieć czas na zregenerowanie się i przygotowanie do kolejnego wysiłku. Szybka reakcja na pojawiające się symptomy pozwala ograniczyć czas koniecznej przerwy w treningach (lub obniżenia ich intensywności) do kilku dni. Jeżeli przetrenowanie wejdzie w dalszy etap, konieczne może być całkowite przerwanie treningów nawet na kilka tygodni.

Przetrenowaniu można zapobiegać trenując ze zróżnicowaną intensywnością i przeplatając trudniejsze dni łatwiejszymi. Unikanie przeciążenia organizmu jest jednak trudne dla amatorów nieznających jeszcze swojego organizmu. Dlatego też warto skorzystać z gotowych planów treningowych lub pozostawać pod opieką wykwalifikowanego trenera, który dopilnuje by czas na regenerację został uwzględniony w planach sportowych.


źródło: Opracowanie własne

Udostępnij na:

Lorem ipsum

No one rejects dislikes or avoids pleasure itself because it is pleasure but because those who do not know how to pursue pleasure rationally encounter consequenc.Itself because it is pleasure but because those who do not know how to pursue pleasure rationally encounter consequence.

No one rejects dislikes or avoids pleasure itself because it is pleasure but because those who do not know how to pursue pleasure rationally encounter consequence.

Autor

Agata Adamczyk

Pasjonatka kolarstwa górskiego i leśnych ścieżek.W młodości trenowała lekką atletykę, obecnie każdą wolną chwilę spędza na rowerze, przemierzając bezdroża i asfalty. Od lat startuje w zawodach kolarskich dla amatorów, w szczególności w maratonach MTB i imprezach na orientację (MTBO, RJnO). Lubi długodystansowe jazdy i rowerowe podróże z sakwami.